wtorek, 14 lutego 2017

Prawo Mojżesza // Amy HarmonCześć!
Dziś skończyłam czytać książkę "Prawo Mojżesza", więc podzielę się z Wami moją opinią na jej temat. Zapraszam do czytania.

 

Opis:
 Znaleziono go w koszu na pranie w pralni Quick Wash. Miał zaledwie kilka godzin i był bliski śmierci. Jego matka, młoda narkomanka, porzuciła go zaraz po narodzinach. Zmarła zresztą kilka dni później. Mojżesz przeżył — dziecko z problemami, z którego wyrósł chłopak z problemami. Był urodziwy i egzotyczny, niespokojny, mroczny i milczący. Samotny. Budził lęk i ciekawość.
I oto któregoś lipcowego dnia osiemnastoletni Mojżesz zjawił się na farmie rodziców niespełna siedemnastoletniej Georgii. Miał pomagać w codziennych zajęciach. Był pracowity i energiczny, ale też oschły i nieprzenikniony. Fascynujący i przerażający. Georgia, wbrew ostrzeżeniom i zakazom, zbliżyła się do niego... I zaczęła tonąć.

Ta historia nie kończy się happy endem. Jest pełna bólu, niespełnionych obietnic, smutku i zawodu. To opowieść o złamanym sercu, o życiu i śmierci, o zaczynaniu od nowa, a także o wieczności. A przede wszystkim o miłości. Poczujesz ją głęboko w sercu. Przeżyjesz niezwykłe emocje, strach, niepokój i słodycz młodzieńczych uczuć. Zatracisz się bez reszty, czytając o trudnej miłości, pozbawionej spełnienia. 

z lubimyczytac.pl

 
 Książka trafiła do mnie nieco dzięki szczęśliwemu przypadkowi. Poszłam do księgarni z zamiarem kupienia Szklanego tronu, ale niestety go nie było. Jednak zanim wyszłam, sprzedawczyni pokazała mi Prawo Mojżesza i powiedziała, że jej się bardzo podobała, mimo iż to młodzieżówka. Słyszałam o powieści już wcześniej same pozytywne opinie, no więc kupiłam. I nie zawiodłam się ani trochę.

Nie wiem od czego zacząć moje zachwyty, może od bohaterów. Mojżesz zdecydowanie stał się jedną z moich ulubionych postaci książkowych. Jest tajemniczy, nierozumiany, problematyczny, dziwny i... od początku do końca fascynujący. Rozwiewa nad sobą mgłę tajemnic, a czytając cały czas miałam wrażenie, że nie go nie rozumiem. Chłopak nie wiedział czego chce, najpierw mówił jedno, potem drugie. I zdecydowanie miał problemy, które obejmowały go coraz szczelniej i szczelniej. W miarę czytania zaczynałam wszystko pojmować, jego dziwne zachowania i myśli.

 Znajomość Mojżesza i Georgi, późniejsza przyjaźń i uczucie rozwija się powoli. Ich historię czytało mi się bardzo szybko i płynnie. I naprawdę, każdemu kto uważa, że "młodzieżówka" świadczy o słabej książce z szablonową fabułą, mogę zaprzeczyć podając za przykład właśnie tę książkę. Kryje się tu głębsza opowieść, znacznie dojrzalsza niż można sobie wyobrazić. O trudnych początkach, pożegnaniach, obietnicach bez spełnienia. I przede wszystkim o miłości, ale nie takiej rodem z ekranu kina. O miłości trudnej, skomplikowanej, ale też pełnej pasji i zdolnej do poświęceń.

W dodatku w całość wpleciona jest zagadka, która otacza Mojżesza. Zaginione osoby, morderstwa, zaburzenia psychiczne, to wszystko jest w tej książce. Niektóre rozwiązania sama przewidziałam, niektóre wbiły mnie w fotel i zszokowały dogłębnie. 

To naprawdę piękna powieść i daje dużo do myślenia, a wiele złotych myśli, które kryją się na stronach Prawa Mojżesza, zapada w pamięć.
Moim ulubionym chyba jest to:

Jeśli nie kochasz, nikt nie zostaje zraniony. Łatwo odejść. Łatwo pogodzić się ze stratą. Łatwo dać sobie spokój.OCENA

 Zdecydowanie zachęcam Was do sięgnięcia po tę powieść. Radzę nie zrażać się po pierwszych kilkunastu stronach, jest to jedna z tych książek, które trzeba przeczytać do końca i dać im szansę. Naprawdę warto. Ja na pewno kupię drugą część - Pieśń Dawida.
Do następnego!17 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce .

  nonstopyou.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i nie spodziewałam się, że to będzie całkiem fajna lektura :D

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam dużo dobrego o tej książce, i mam w planach ją przeczytać. Tylko nigdzie nie mogę jej znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej książce, ale chętnie zapiszę ją na listę "do przeczytania" :)


  agnesssja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba muszę przeczytać ;) moja lista się coraz bardziej wydłuża :D
  letoutbloggers.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałem bardzo dużo dobrego o tej książce, ale na razie mnie nie ciągnie. Co do "Szklanego Tronu" musisz kupić jak najszybciej!

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety nie miałam okazji jej czytać.
  http://take-a-pencil-and-draw-world-of-race.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. jeszcze nie czytałam tej książki, ale może się skuszę :) chętnie znajdę dla niej czas, w końcu trzeba dobrze spędzić ferie! :)

  https://sloncezachmura.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam jeszcze tej książki. Jestem zaciekawiona twoja recenzją :) Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja osobiście książkę czytałam, ale dużo bardziej podobał mi się jej drugi tom :)

  Pozdrawiam, Natalia z bloga http://ksiazkomoaniaczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. No i kolejna książka do listy które muszę przeczytać. Uwielbiam takie książki. Zapraszam do mnie, a może akurat coś ci się spodoba i zostaniesz ze mną na dłużej poulciak.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Muszę koniecznie przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeszcze nie czytałam, ale jest na mojej liście do przeczytania :)

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń